Leheküljed

Monday, July 21, 2014

Kui sul on võimalus, liigu

Hei!

Viimase nädala jooksul olen aru saanud, kui oluline on liikumine.
Ei, ma ei pea sellega hetkel silmas sportlikku liikumist, vaid üldist liikumist, mobiilsust. Kuigi jah, ka trenni tegemine on ka oluline.
Mulle on alati meeldinud see iseseisvus, et võin ükskõik millal, kellestki sõltumata, omal jalal minna ükskõik kuhu. Muidugi vahel peab natuke sõltuma ka ühistranspordi graafikutest, kuid see on vaid ajaplaneerimise küsimus.
Käisin teisipäeval operatsioonil, selleks et mu põlvest võetaks üks proov ja saaks teada, mis sellel viga on. Aga siis kui sulle öeldakse, et pead olema säästurežiimil... Pead võimalikult palju puhkama, võimalikult vähe ringi käima. Pikkasid maid ei tohi käia jne... Ja siis ei jäägi muud üle kui teistest sõltuda. Sõltuma autojuhist jne..
Mulle ei meeldi abi paluda. Pole kunagi meeldinud ega hakka ka meeldima. Tahan iseendaga ise hakkama saada ja mitte kellelegi teisele koormaks olla.
Peale operatsiooni olin üsna mitu päeva ikka korralikes valudes. Eriti õudne valu oli peale operatsiooni. Pidin omal jalal palatist autosse saama ja kodus autost tuppa. Ma  ei saanud jalga kõverdada (ei tohtinud ka) ning jalg kandis ainult mingis teatud asendis. Iga samm oli valus. No ja veel autosse saamine, et see põrgu valu tegev jalg sinna sisse ja pärast välja saada... Pole elus rohkem autosse istumist elus rohkem visanud kui peale operatsiooni. 6 päeva jooksul sõin kuskil 7050 mg valuvaigisteid... Ehk siis keskmiselt 1175 mg päevas. Teate, kui haige on see, kui pead paluma abi kõige lihtsamate asjadega. Näiteks abi teksade jalast ära võtmisel, sest endal on nii valus jalga liigutada ja nii sügavale ei saa kummardada.
Viimase nädala olen peaaegu koguaeg koduse nelja seina vahel veetnud. Olen vaid paar korda haiglas oma haava sidumas, poes ja Käinas vanaemal külas käinud. Igasugune muu sotsialiseerumine on praktiliselt vaid netis olnud.
Aga mis siin nelja seina vahel teha on? Midagi pole. Mul on juba tunne nagu oleksin terve internetiavaruse läbi kamminud (kuigi see on võimatu). Mulle ei meeldi selline tuim istumine. Ma tahaks midagi teha, inimestega näost näkku suhelda. Interneti teel suhtlus ei ole see, mis on näost näkku suhtlus. Sa ei näe inimese emotsioone, võid neid ainult aimata.
Kõik on liiga liiga rahulik, kui sa pead lihtsalt paigal püsima. Mul on tunne nagu kogu mu elu seisaks paigal.
Ma igatsen linna suminat. Ma igatsen kiiret elutempot. Ma igatsen seda, et mul on koguaeg miskit vaja kuskil teha, et mul ei ole aega nädala sees isegi korralikult magada, sest pidevalt on kiire. Igatsen seda et koguaeg oli mingi liikumine. Olgu selleks kasvõi pidev tormamine.
Ma ei ole inimene aeglase elutempo jaoks. Mul on alati vaja miskit uut, pidevaid muutusi...
Vaikselt pealt jälgida kus ja mis toimub, ei ole hea.
Ei imestaks kui ma siis, kui tervise ja jala korda saan, võtan ette mõne pikema reisi. Lihtsalt selleks et liikuda. Ma ei tea kas see oleks üritus kompenseerida seda aega kus ma nüüd lihtsalt kodus istunud olen, aga see oleks liikumine. Näeks maailma ja saaks erinevates asjades olla väike osa.
Neile, kes lihtsalt ei viitsi liikuda ja praegu juhuslikult seda postitust lugesid, siis palun, võta jalad selga ja liigu, sest sul on võimalus. Mine uuri maailma, elu. Mina seda praegu teha ei saa...

Päikest,
L.

Monday, July 14, 2014

And at the end of the day, no one cares

Hei!

Olen tavaliselt siia neid "mis ja kus ma teinud olen" postitusi teinud. Erinevad arvamused olen seni tahaplaanile jätnud. Kuid mitte täna.
Millest selline pealkiri? No kui nüüd loogiliselt mõtlema hakata, siis ju ma sel teemal siia kirjutama hakkagi.

Lõpetamisest on möödas peaaegu kuu aega. Hetkel olen sotsiaalmeedias tähele pannud kuidas mu eakaaslased ei suuda valida millise eriala peale ülikoolis minna. Enamasti on nad kahe valiku vahel ning küsivad avalikult nõu kumb valida.
Ja siis olen mina... Ei tee mingeid erialavalikuid. Olen otsustanud sel aastal vaba aasta võtta. Miks?
Esiteks, ma ei tea mida ma täpselt õppida tahan, selle vaba aastaga üritan selgeks saada, mis ma oma tulevikuga teen. Mul on taskus neljade-viitega lõputunnistus ja vene keele B1 taseme sertifikaat. Loodetavasti need viivad mind kuhugi.
Teiseks, milleks raisata tasuta õppekohta ja aega vale valiku peale? Ei näe mõtet.
Mis siis saab kui ühest aastast saab kaks ja siis kooli lähen? Kui esimese kursuse lõpetan ja teised saavad oma bakalauruse kraadi kätte.
Kas ma näen välja nagu see läheks mulle 10 aasta pärast karvavõrdki korda? 10 aasta pärast ei ole vahet, kas lõpetan teistest aasta, poolteist või lausa kaks hiljem? Mis see minu perset torgib, millal teised lõpetavad? Ei torgigi.
Mitte et ma kedagi judge'ima tahaks hakata oma valikute pärast. Igaühel on õigus oma valikule.
Jätan praeguseks hariduse rahule ning liigun edasi välimuse juurde.
Tean üsna mitut inimest kes võivad lausa paanikasse minna, sest ei suuda ära otsustada, mida endale selga panna. Olgu selleks kas niisama jalutama või siis peole minek.
"Appi, mis ma selga panen?" 
"Kas see ikka sobib siia?" 
"Kas need riided sobivad mulle?"
"Mis ma jalga panen?"
Äkki paned selga riided ja jalga mingisugused jalanõud. Kui me lähme jalutama, siis suurima tõenäosusega näevad sind peamiselt võõrad. Minul on ausalt öeldes kama kaks mis sul seljas on, seni kui sul endal mugav on ja end hästi tunned. Ning vaevalt et võõraidki väga kotib, mis sul seljas on. Või kui peole minna... Paljudele ei jää nagunii meelde, mis sul peol seljas oli, sest neil on piisavalt tegemist oma erinevate alkohoolsete jookide joomise, tantsimise ja ülejäänud sotsiaalse eluga. No võib-olla geibaaris veel inimesed mäletavad, mida sa eile peol kandsid, aga ülejäänud kohtades on küll täiesti ükskõik - käi kasvõi kõik nädalavahetused ühe ja sama outfit'iga.
Aga no, kui on tõesti mingi häda, mida selga panna, siis on ka võimaluseks põhigarderoobi loomine. Garderoobi, kus kõik asjad match'ivad oma vahel ja kus on basic. Säästad nii enda kui ka teiste inimeste ajusid teemal "mida ma selga panen".

Ma ei tahtnud loengut pidada, kuid pidin selle endast välja saama.
Minu põhiline point selle postituse juures on see, et jääge truuks iseendale, ärge sõltuge teiste arvamusest, sest keegi ei hooli ega armasta teid rohkem kui teie ise. Iga inimene seab iseennast enda jaoks kõige tähtsamaks ning kui sa pole iseendale nr 1 kohal, siis on jama lugu. Just sina lähed iseendale kõige rohkem korda. Päeva lõpus ei lähe sa üldjuhul teistele niipalju korda kui iseendale.
Teistel on savi, mida tegid 2, 5 või isegi 10 aastat tagasi. Peamine on iseenda rahulolu. Läbi aegade on sinu jaoks olemas ainult üks inimene ja see oled Sina. Ole just see, kes sa olla tahad. Ole see, kelleks oled loodud.
Jää endale truuks,
L.

Kolimine, kolimine, kolimine

Kes veel ei tea, siis kolisin Tallinnasse. Täpsemini Mustamäele. Võtmed sain kätte 18 juuni ning sisse kolisin 24ndal.Üürin nimelt tuba, millel on rõdu. Tuba on vist veidi suurem kui mu tuba Hiiumaal.
Vaade mu toa rõdult.
Toast eriti mul rohkem pilte pole. Kuid nende kahe nädala jooksul, mis ma Tallinnas olen elanud, on paar pilti ikka tekkinud küll.
Oma esimesel vabal päeval külastasin Mustamäel erakorralist. Siiani jaman oma tervisega, kui miskit rohkem tean, siis teen sellest eraldi postituse. 
Dressipäev, sest dressid = mugavus
Käisin 4. juulil Ülemiste Citys oma vene keele sertifikaadil järgi. Kui tahan, võin nüüd Venemaal ülikooli minna.
Käisin muidugi samal õhtul väljas. Pidu oli hea nagu alati. Käisin isetehtud seelikuga väljas, sain seelikule komplimente. Hommikul sõitsin esimese trolliga koju.
Laulupeol sai ka ära käidud. Harjumatu oli olla laulupeol pealtvaatajana, harjunud kaareall laulma. 
Kui väljas juba pimedamaks läks, oli tõsiselt ilus vaadata tuledes laululava.
Muidugi ei saa mainimata jätta ka õhtusi istumisi pargis sõprade seltsis. Mina olen siis vee peal... 
Mina ja mu kajakas Lepistiku peatuses. Vahetult enne Bastille kontserdile suundumist.
Käisime Siretiga Bastille kontserdil. Mina ise küll eriline fänn pole (ausaltöeldes ma ei tea Bastille'st eriti midagi), kuid nautisin siiski kontserti. 
Tõeliselt võimas oli kui kõik oma telefonidega tulede merd tegid... Korraks oli tunne, nagu päike tõuseks uuesti.
Mina kui Bastille-võhik, pean tunnistama, et see hetk kui Dan (hallis kapuutsiga pusas ja seljaga) rahva sekka tuli ja täpselt minu ja Sireti eest läbi läks, oli hullumeelne. Ta oli minust vähem kui meetri kaugusel. 2-3 laulu hiljem alles hakkasin end kiruma, et ei saanud ta juukseid katsuda.
Peale Bastille kontserdit jalutasime Sirtsuga kesklinna, käisime Hollikast läbi ning tatsasime Mustamäe suunas edasi. Algne plaan oli Lasnast Mustakale jala minna. Kristiine keskuse kõrval statoilis tegime kerge burksi peatuse ning andsime selle jalgsi koju minemise suhtes alla. Tellisime takso.
Järgmisel hommikul panin asjad kokku, ja hakkasin Hiiumaa poole liikuma. Enne Vana-Pääsküla bussi käisin veel korra Maximast läbi. Teel tagasi bussipeatusesse, tuli ühe maja nurga peal üks vanem meesterahvas vastu. Ta jäi järsku keset teed seisma ning põhimõtteliselt karjus: "Issand küll on maailmas ilusaid tüdrukuid."
Õnneks taipasin talle "Aitäh" öelda. 
Kuna mul hetkel pole tervisega kõik päris korras, olen haiguslehel ning istun Hiiumaal, sest mu haiguslugu sai siit alguse.
Seniks aga päikest,
L.

Sunday, July 13, 2014

Lõpetamine

Sain 20. juunil ametlikult gümnaasiumi haridusega ühele poole.
Foto: Kuma foto
Foto: Kuma foto
Foto: Kuma foto

Tõeline Luigi ei saa ilma kajakata. Foto: Kuma foto
12A Foto: Kuma foto
KG 15.lend Foto: Kuma foto
Mingid noored neiud. Foto: Kuma foto.

Friday, July 11, 2014

LYV koolitus Nelijärvel

Viimane League of Young Votersi koolitus oli 17-18. mai Nelijärvel.
Koos oli olla väga tsill, maalisime kõik üksteisele maali ja vaatasime õudukat.
Alustame siis nimedega ülevalt allapoole vasakult paremale: Magnus, Heidy, Aneta, Marii, Andreas, mina, Alina, Kea, Madis ja Marju 
Vasakult paremale: Kea, Aneta, Marju, Andreas, mina, Madis, Alina
Vuntsi-Madis, Vuntsi-Aneta ja niisama Itaalia torunaine Luigi




Kuna Nelijärvel on tõeliselt ilus, tegin ka paar niisama pilti. Nendest 2 on siin:
Päikest,
L.

Prantsusmaa

Endiselt jõuan omadega hilja siia. Käsin 8-11. mai Prantsusmaal Strasbourgis European Youth Eventil. Pikalt kirjutada ei viitsi, seega panen paar pilti üles.

Mängisin Frankfurdi lennujaamas klaveril paar lihtsamat lugu, inimesed jäid kuulama ning lõpuks sain ka aplausi. Ega seda eriti ei oodanud.

Strasbourgis tuli kõige odavam osta "TRIO" trammi ja trolli pilet. See kehtis 24h kolmele inimesele ning maksis 6€. Meie sõitsime ainult trammidega. Trammide tähistuseks olid tähed. Enne trammi sisenemist tuli pilet valideerida. Igas peatuses olid pisikesed valideerimisautomaadid. Lisaks valideerimisautomaatidele olid igas peatuses ka piletiautomaadid.
Eestlased ja internet, teadagi taevalik liit, ehk siis istume McDonaldsi wifis.
Hoolitsesime Anetaga selle eest, et Tigu Iljad ära ei söödaks.
Lõuna Euroopa Parlamendis
Vaade hotellitoast
Sai Prantsusmaal veidi ka shopatud: Vöö ja hügieeniline huulepulk H&Mist, vöö PimKie'st, põlvikud, YumYum nuudlid ja vein Place des Halles toidupoest.
Odavaim õhtusöök Prantsusmaal - nuudlid, Eestist kaasa võetud leib ja McDonaldsi ketšup
Tõttan Republique'i peatuse poole. 
Õhtul oli Strasbourgis Place Kléberil kontsert.

Eksamiperiood

Hei!
Parem hilja kui mitte kunagi, seega kirjutan siia taaskord ammustest aegadest. Seekord siis nimelt aprilli lõpust - mai kuust.
Peale tutipidu oli meil päev aega Eesti keele eksamiks korrata ja siis oligi eksam. Eksamiks ma ei korranud, sest ei leidnud selleks vajadust. Olin selleks hetkeks juba oma 12 aastat iga aasta eesti keele klasside toole oma istmikuga poleerinud, ju midagi oli selle ajaga külge ka jäänud. 
Peale seda oli taaskord päev vaba ning järgneval päeval olid matemaatika ja inglise keele konsuldatsioonid. Seda, kas sinna jõudsin kahjuks ei mäleta. 
Tolle sama nädala pühapäeval käisin Tallinnas Lavaka eelkatsetel. Kuna ma ei tundnud enam, et lava on minu koht (vähemalt enam mitte sel viisil nagu ta oli), siis ei vaevunud enam end üles Toompeale vedama, et teada saada kas sain järgnevatele katsetele edasi või mitte. Ja seda tulemust ma ei tea endiselt. Peale katseid, sõitsin õhtul bussiga tagasi koju. 
Esmaspäeva hommikul vedasin end taaskord kooli, et inglise keele kirjalik eksam sooritada. Järgneval päeval olin esimene, kes suulise testi tegi. Taaskord ei õppinud, ega pabistanud. Mäletan, et 9. klassis kartsin meeletult inka suulist eksamit. Tegelikkuses polnud asi nii hull ja võtsin suulist osa pigem kui õpetajatega niisama vestlemist. 
Peale suulist eksamis sõitsime Anniga kohe Tallinna. Kolmapäeval käisin Entrumi auhinnagalal taaskord vabatahtlikuks. Sai laivis nähtud Tanel Padarit ja ka koos Entrumi tiimi ja presidendiga pilti tehtud.

Neljapäeval sõitsin ära Prantsusmaale, Strasbourgi. Sellest aga eraldi postitus. 
Pühapäeval jõudsin tagasi Eestisse. Kuna järgneval nädalal oli mul Tallinnas vene keele eksam ja nädalavahetusel LYV koolitus Nelijärvel, polnud mul peale Prantsusmaad mõtet koju sõita. Seega olin 2 nädalat kodust ära.  
Teisipäeval käisin TTÜs vene keele B2 taseme kirjalikku testi tegemas. Neljapäeval sooritasin suulise osa. Tegemist oli siis rahvusvahelise venekeele eksamiga. See koosnes viiest osast: Lugemine, kirjutamine, sõnavara ja grammatika, kuulamine, rääkimine. Üldine tulemus oli üllatavalt kõrge, kuid kuna ühes alam testis jäi 2% nõutud punkidest puudu, saan kraadi võrra lahjema sertifikaadi, ehk siis vene keele B1 taseme. See tase on piisav, et Venemaale ülikooli minna. Ainult et baka kraadi saamiseks on tarvis saavutada B2 tase.
Peale eksamit sai reedel taaskord Tallinnas aega veedetud ning laupäeva hommikul seadsin suuna Nelijärve suunas. Seal siis toimus viimane League of Young Voters'i koolitus. See oli pigem puhkus kui raske töö. Sai koos maalitud, juttu aetud ja ka õudukat vaadatud. 
Peale seda sõitsin üle pika aja koju. Käes oli siis see "kardetud" nädal, kus mate eksam oli. Tegelikult polnud üldse hullu. Enne eksamit vaatasin korra valemid üle. 
Järgneval nädalal oli kooli eksam, milleks valisin ühiskonna eksami. Üllatav oli see, et eksamis oli päris palju kohaliku elu kohta küsimusi. Kuigi poliitiliselt olen end ise suutnud läbi aktivismi harida, ei tea ma kohalikust poliitikast eriti midagi. Või siis üldiselt kohalikust elust...
Igatahes sain eksamid edukalt sooritatud. Inglise keeles sain B2 ning vene keeles B1. Vene keele B1 on piisav, et astuda Venemaal ülikooli... Seda kuhu ja millal ülikooli lähen, ei tea. Kindlasti jätan aasta vahet, et jõuda selgusele, mida õppida tahan.